Peygamber Efendimiz, Hz. Hatice'ye çeyiz olarak ne vermiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) Hz. Hatice (r.anha)'e mehir olarak on iki ukiyye ve bir Neşş altun verilmiştir. Yirmi genç ve yiğit deve verilmesi teahhüd edildiği de, rivayet edilir. Sanıldığına göre, develer, Peygamberimiz (asm) tarafından mehire ilâve edilmiştir.

Bir ûkıyye, kırk dirhemdir. Bir Neşş'de, yarım ûkıyye, yâni yirmi dirhemdir. Peygamberimiz (asm)'in zevcelerinden çoğunun mehiri, on ikişer ûkıyye birer neşş olup bunlar da, beş yüzer dirhemi bulurdu.

Ebû Seleme b. Abdurrahman der ki: "Âişe'ye, Resûlullah Aleyhissalatü vesselâm, kadınlarına kaçar dirhem mehir verirdi?" diye sordum. "Resûlullah Aleyhisselâmın zevcelerine verdiği mehir, on iki ûkıyye bir neşş idi." dedi ve "Neşş, nedir bilir misin?" diye sordu. "Bilmiyorum!" dedim. Bunun üzerine, "Neşş, yarım ûkıyyedir. Bunun toplamı, beş yüz dirhem eder ki, bu, Resûlullah Aleyhisselâmın zevceleri için verdiği mehirdir." dedi." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/94; bk. Asım Köksal, İslam Tarihi, 2/157)