"Benim sünnetimi değiştirecek ilk kişi, Beni Ümeyye kabilesinden olacaktır." hadisiyle kimlerden haber veriliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayette, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Benim sünnetimi ilk değiştirecek olan, Beni Ümeyye’den bir kimsedir.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 31062-63).

Buradaki "sünnet"ten maksat, Hz. Peygamberin (a.s.m) yoludur, ortaya koyduğu sıratı müstakimdir, orta yoldur, Kur’an’ın emir ve yasakları çerçevesinde şekillenen İslam yoludur.

Ayrıca, "Ümmetimin helaki, Kureyş'in sefihlerinin elleriyle olacak." (Buharî, Menâkıb, 25; Müsned, 2/288) hadisi de aynı konuya açıklık getirmektedir.

Bu rivayetlerde haber verilenler, Emevi Devleti'nin Yezid ve Velid gibi kötü idarecileridir. Peygamber Efendimiz'in (a.s.m) gelecekten verdiği haberlerden biri olarak aynen gerçekleşmiştir. (bk. Nursi, Mektubat, On Dokuzuncu Mektup, Altıncı Nükteli İşaret)