Peptit bağı oluşması için ribozoma ihtiyaç var mı?

Soru Detayı

- Amino asitler arasında peptit bağı oluşması için illa ribozoma ihtiyaç var mıdır?
- Şimdi aklıma şu takıldı, Proteinin oluşma ihtimalinin 10 üzeri 190 gibi çok uçuk bir sayı olduğunu okudum. Ama aynı zamanda proteinin oluşması için DNA, RNA ve ribozom olması gerekiyor. Peptit bağı oluşması için illa ribozoma mı ihtiyaç var yoksa Ribozom olmadan peptit oluşma ihtimali çok mu düşük?
- Diğer yazılarınızı okudum ama direkt sorumun cevabını bulamadım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki evrende bulunan kurallar, Allah’ın kanunlarıdır. İş yapan ve idare eden kanun değildir, o konunu yaratan ve idaren eden Allah’tır.

Bu nedenle, bir şeye şart derken, Allah’ın kanunu anlamında düşünmek gerekir.

Hücre içerisinde proteinlerin sentezinde ribozom şarttır.

Proteinlerin birleşmesi sonucu ortamdan bir molekül su çıkarak iki proteini bağlayan peptit bağının teşekkülünde de hücre içinde ribozoma ihtiyaç vardır.

Fakat laboratuvarda proteinlerin birleştirilmesinde ribozom yerine bazı katalizörler kullanılmaktadır.

Bir kuş yumurtasının civciv olması için annesinin üzerinde oturması ve belli bir sıcaklığın oluşması gerekir. Bu bir kanundur.

Bu anne kuşun yapacağı sıcaklığı farklı bir ortamda vermek de yine Allah’ın koyduğu o konuna uymaktır.