Pasif ötenazi zaruret durumuna gelir mi?

Soru Detayı

- Ben tıp fakültesinde okuyorum. Dersin konusu ötenaziydi. Hoca konu üzerinde tartışalım diye bir soru sordu.
- 85 yaşında ileri seviye kanser hastası ve daha birçok hastalığı olan bir adam var. Kurtulma ihtimali düşünülmüyor. Hastanede bir tane solunum cihazı var ve bu adam kullanıyor. Sonra hastaneye 25 yaşında akut solunum hastalığı olan bir genç geliyor ve tedavi olup iyileşme imkanı var. Ama solunum cihazını kullanması gerekiyor. Böyle bir durumda ne yaparsınız?
- Pasif ötenazinin caiz olmadığını biliyorum. Ama böyle bir durumda ölmesi muhtemel yaşlı insandan solunum cihazı çekilip gence takılsa, pasif ötenazi olmuş olacak. Gence takılmasa genç ölecek. Bu durumda ne yapmak gerekir?
- Pasif ötenazi zaruret durumuna gelir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaşamakta olan bir kimse ne kadar hasta olursa olsun bir başkasını yaşatmak için onu öldürmek caiz olmaz.