Kendisinin izni ile bir insanı öldürmek (ötenazi) caiz midir?

Soru Detayı

- Felçli bir insanı, daha fazla acı çekmemesi için, kendisinin izni ile öldürmek (ötenazi) günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir uygulama caiz olmaz. İslam dinine göre kişinin kendi canına kıyması (intihar) yasak olduğu gibi tıbbi verilere göre yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın yaşamına bir başkası eliyle son verilmesi talebi olan ötenazi de yasaktır.

Ancak yoğun bakım cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren kimsenin, solunum cihazından kurtarılmasının iki şartının bulunması durumunda caiz olacağı ifade edilmiştir. Bu şartlar;

1. Kalp ve solunum tamamen durmuş ve uzman tabiplerin, bu durumdan geri dönüşün artık imkânsız olduğu sonucuna varmaları.

2. Beynin bütün fonksiyonları kesin olarak durmuş ve uzman tabipler bu durumdan geri dönüş olmadığını ve beynin çözülmeye başladığına hükmetmiş olmalı.

Belirtilen bu şartların gerçekleşmesi durumunda, hastanın bağlı olduğu yoğun bakım cihazı kapatılabilir.