Nemrud’un burnundan giren sivrisinek, beyne nasıl gider?

Soru Detayı

- Nemrud’un beynine giren sinek konusu:
- Nemrud un burnuna sinek girip beynini yemesi hatta nemrudun kendi kafasına balyozla vurdurması olayı ve böylece Memrud’un ölmesi.
- Nemrudun ordusuna sinek musallat edildi eyvallah ama “burnuna” sinek girip öyle öldüğü nerede yazıyor?
- Çünkü burunla beyin arasında bağlantı yol yok. Burunla beyinin bağlantısı yok haldeyken sinek nasıl nemrudun beynine girecek?
- Beynine girmese bile, "Nemrud burnundan giren sineği öldürmek için kendi kafasına balyozla vurdurdu" deniyor. Halbuki sinek burundan girdiğinde beyinde kalmaz. Akciğere gider.
- Bu Nemrud-sinek konusu Risalelerde nasıl anlatılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Adı geçmeksizin Hz. İbrahim (as) ile mücadele eden meşhur hükümdarın (Nemrud) kıssası ayette şöyle özetlenmiştir:

“Allah kendisine hükümdarlık verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrâhim ile tartışan kişinin haline bir baksana! İbrâhim ona: 'Benim Rabbim hayatı veren ve hayatı alandır.' deyince O: 'Ben de yaşatır ve öldürürüm.' dedi. Bunun üzerine İbrâhim: 'İşte Allah Güneşi doğudan doğduruyor, haydi sen de batıdan doğdur bakalım!' der demez kâfir donakaldı. Zaten Allah zalimleri hidayet etmez, emellerine kavuşturmaz.” (Bakara, 2/258)

- Nemrudun ölümüyle ilgili bir bilgi ayet ve hadislerde söz konusu olmamıştır.

Bununla beraber, daha çok İsrailiyat kökenli bilgiler İslami literatürde de yer almıştır.

Bunlardan önemli bir açıklama özetle  şöyledir:

"Zeyd b. Eslem’in bildirdiğine göre, Hz. İbrahim’den sonra Allah Nemrud’a melek gönderdi. Dört defa onu Allah’a iman etmeye davet ettiyse de iman etmedi. Bunun üzerine Melek, üç güne kadar ne kadar adamların varsa bir araya topla (gelsinler savaşalım), der."

"Allah, o toplanan topluluklar üzerine sivrisinekleri saldı. Öyle kalabalık bir ordu idi ki, Güneş'in doğması bile o sineklerin o yoğun yığınlarından fark edilmiyordu."

"Nihayet sivrisinekler oradakilerin hepsini öldürüp yediler, sadece geriye kemikleri kalmıştı. Tek ayakta kalan Kralları Nemrut idi. Ona dokunmamışlardı. Allah ona özel olarak bir sivrisinek gönderdi. Bu sinek Nemrudun burnundan içeri girdi. Bu acıya dayanamayan Nemrut bir balyozla başına vuruyordu. Öyle ki ona acıyan bazı insanlar balyoz yerine ellerini bir araya toplayıp yumruklarıyla başına vururlardı. Nihayet bu haldeyken öldü..." (bk. Taberi, Tarih, 1/287-288; İbn Esir, el-Kamil fi’t-Tarih, 1/104)

- Eğer bu rivayetler sahih ise, "Burun ile beyin arasında irtibat yoktur." gerekçesiyle karşı çıkmak doğru olmaz. Zira bu olay, harikulade / olağanüstü bir ilahi kudretin eseridir.

Konuyla ilgili Risale-i Nur'daki bazı ifadeler şöyledir:

“... O kudrete intisab kuvvetiyle bir sinek, bir Nemrud'u gebertir. Karınca, Firavun'un sarayını harab eder. Zerre gibi küçük çam tohumu, dağ gibi koca bir çam ağacının yükünü omuzunda taşıyor.” (bk. Lem'alar, s. 241)

“Nasıl bir sultan-ı azîmin bir âdi neferi, o padişahın namıyla ve onun kuvvetiyle bir memleketi hicret ettirebilir, iki denizi birleştirebilir, bir şahı esir edebilir. Öyle de Ezel ve Ebed Sultanı'nın emriyle, bir sinek bir Nemrud'u yere serer, bir karınca bir Firavun'un sarayını harab eder, yere atar. Bir incir çekirdeği, bir incir ağacını yüklenir.” (bk. Sözler, s. 298)

“Tevhid yolunda her şey Kadîr-i Zülcelal'e intisab ve istinad ettiğinden, bir karınca bir Firavunu, bir sinek bir Nemrudu, bir mikrop bir cebbarı mağlub ettikleri gibi... tırnak gibi bir çekirdek, dağ gibi bir ağacı omuzunda taşıyarak, o ağacın bütün âlât ve cihazatının menşei ve mahzeni bir tezgâh olmakla beraber, her bir zerre dahi yüzbin san'atlarda ve tarzlarda bulunan cisimleri ve suretleri teşkil etmek hizmetinde bulunmak olan hadsiz vazifeleri, o intisab ve istinad ile görebilir. Ve o küçücük memurların ve bu incecik askerlerin mazhar oldukları eserler gayet mükemmel ve san'atlı ve kıymetdar olur. Çünki o eserleri yapan zât, Kadîr-i Zülcelal'dir. Onların ellerine vermiş, onları perde yapmış.” (bk. Şualar, s. 25)

Dikkat edilirse, Üstad Bediüzzaman meselenin detaylarına girmeden Allah’ın sonsuz kudretinin bir yansıması olarak konudan söz etmiştir.