"Onların içinde kitabı bilen rahip ve keşişler vardır." ayeti hangi ayettir ve maksat nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili ayetin meali şöyledir:

“Sen, iman edenlere, düşmanlık besleme bakımından onların en şiddetlilerinin Yahudiler ile müşrikler olduğunu görürsün. Müminlere sevgi bakımından en çok yakınlık duyanların ise 'Biz Nasâra’yız (Hristiyan’ız)' diyenler olduğunu görürsün. Bunun sebebi, onlar arasında bilgin keşişlerin ve dünyayı terk etmiş rahiplerin bulunması ve onların kibirlenmemeleridir.” (Maide, 5/82)

Bu ayetin inme nedeni ne olursa olsun, bu ayetten genel olarak Hristiyanların Yahudi ve diğer gayrimüslimlerden İslam’a daha yakın olduğunu anlamak mümkündür. Kur’an’ın değişik ayetlerinde ehlikitabın yanlışlıkları, kitaplarını tahrif ettikleri vurgulandığına göre, onların kitapları o zaman da böyle idi. İslam dini gelmeden önce tarihî İznik konsilinde alınan karar doğrultusunda kabul edilen dört İncil hala Hristiyanlar tarafından geçerli sayılmaktadır.

Kısacası âyet bize gösteriyor ki, ilim ve âlimleri sevmek, ahiret düşüncesi, akıbet endişesi, aynı şekilde alçak gönüllülük, isterse kâfir olsun, hadd-i zatında beğenilen, en faydalı, en güzel yakınlaşma sebeplerindendir. Ve bu sebepledir ki Hristiyanlar, Müslümanlara sevgi açısından daha yakın bir vaziyettedir. Bundan dolayı bu ahlâkî durumlar mevcut oldukça Hristiyanlarda iman etme kabiliyeti daha fazladır. Ve bunlardan ciddi olarak imana gelenler Yahudilerden daha çok olmuştur.(bk. Elmalılı, ilgili ayetin tefsiri).

Şunu da belirtelim ki, ilgili ayette “kitap bilmek”ten söz edilmemektedir.