Ölümü çok düşünmek depresyon belirtisi değil mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz, ölümü çokça düşünenin şehit sayılacağını belirtmiş.
- Ölümü bu kadar çok düşünen kimsenin intihara da meyilli depresyon hastaları olması gerekmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanları depresyona iten ve hayatı onlara çekilmez hâle getiren olaylar, sözler veya davranışlar değildir. Aksine kişilerin kafalarında onlara verdiği olumsuz anlamlardır.

Nitekim herkes yakın çevresinden çok iyi bilir ki, olumsuz düşünen, en küçük bir sorun karşısında strese kapılan, hayata karamsar yaklaşan insanların depresyona girmesi daha kolaydır. Mesela, bazı insanlar, bir sınavı başaramadıklarında, gönül ilişkileri ters gittiğinde, terk edildiklerinde veya işlerini kaybettiğinde veya anne-babaları ile ilişkileri kötüye gittiğinde depresyona girerler, hatta intiharı bile düşünebiliyor. Ama siz de biliyorsunuz ki, aynı durumda olan milyonlarca başka insanlar, üzülseler bile, olumlu düşünceleri sayesinden yara almadan hayatlarına devam edebiliyorlar.

Aynen bunun gibi, kişinin ölüme bakış açısı, ölümü anlamlandırma ve düşünme şekli onun ölümden nasıl etkileneceğini belirler.

Ölüme olumsuz bakıyorsa, bitip tükenmek ve sonsuz yokluk olarak düşünüyorsa, ölüm düşüncesi bir kez de aklına gelse, depresyona girebilir

Fakat ölüm gerçeğine uygun ve doğru bir düşüncesi varsa, yirmi değil, yirmi bin kere de düşünse bir şey olmaz, aksine her açıdan faydalı olur.

Eğer insan, ölümü, günü geldiğinde, eceli dolduğunda her nefsin tadacağı bir gerçek olarak görürse, ona asli görevlerini hatırlatırsa, aynı şekilde ölüme dünya imtihanından kurtulup ahirete gitmek için bir terhis anlamı da verirse ölüm düşüncesi ona manevi bir huzur da verir. Çünkü bu şekilde düşünürse, dünya imtihanına daha bir özen göstereceği, günahlardan kendisini daha çok koruyacağı için manen rahat edecek.

Ayrıca, ölümü düşünen insan, dünyanın gereksiz sıkıntılarına, her türlü sorunlarına, musibetlerine, insanlardan gelen olumsuz söz ve davranışlara çok da aldırış etmeyecektir.

Bunun yanında, ölüm hakikatini bilen insan, kendi ölümüne, yakınlarının ölümüne de daha hazır olacaktır.

Bundan dolayıdır ki, birçok batılı psikolog ve terapist, anne-babalara çocuklarını zaman zaman mezarlığa götürmelerini tavsiye ediyorlar. Çünkü ölümle yüzleşen insanlar, yakınlarının da ölümüne hazır oluyor ve dünyanın ihtiraslarından uzak kalabiliyorlar.

Görüldüğü gibi kişiyi depresyona atan olaylar veya düşünceler değil, hayatı, olayları değerlendirme biçimidir.

Bir Müslümanın da ölüme bakışı olumlu olduğu için, ölümü düşünmesi onu asla depresyona itmez.