Öldüğümzde, ruhumuz vücudumuzdan çıktığı zaman hafızamızı kaybetmez miyiz?

Tarih: 10.01.2016 - 05:05 | Güncelleme:

Soru Detayı

-Yaşadığımız her şey somut şekilde beynimizin içinde saklı fakat ruhumuzda yaşadığımız her şeyin soyut bir tecrübesi var ama bunlar soyut ve duygusal şekilde kendini gösteriyor eğer ki ölürsek ruhumuz vücudumuzdan çıktığında hafızamızı kaybetmez miyiz?
- Örneğin; Bu Dünyada bile bunayıp veya darbe sonrası bile hafızasını kaybeden oluyor öldükten sonra yaşadığımız her şeyi unutmayacağımız ne malum eğer unutacaksak Ahiret hayatının varlığına nasıl inanabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruh hakkında İslâm dini çok şey bildirmemiştir. Kur’an-ı Kerim, bu konuda fazla şey sormamamızı öğütlüyor. Bununla beraber, yukarıdaki sorulara yeterli cevabı da vermektedir.

Ruh vardır ve bedenden bağımsızdır. Ancak, fiilleri bedenin organlarıyla uyum içindedir. Mesela, beynin bir bölgesi hasar gördüğü zaman, ruh o bölgenin faaliyetlerini iptal eder.

Bunu bir örnekle biraz daha iyi anlayabiliriz.

Ruhun bedendeki durumu, âdeta bir odanın içindeki insanın durumu gibidir. Siz bir odadan dışarıyı ancak bir pencere vasıtasıyla görebilirsiniz. Burada gören pencere değil, oda içindeki insandır.

Ruh da bu âlemi göz vasıtasıyla görmektedir. Yani gören göz değil, ruhtur. Nasıl ki, odadan dışarıyı görmek için pencere gerekiyorsa, ruhun da dışarıyı görmesi için göz gereklidir.

Beyin de böyledir. Dört bölgeden meydana gelmiş bir beyni, dört pencereli bir oda gibi kabul edebiliriz. Bu pencerelerin her birisinden gördüğümüz manzara farklıdır. Birisinden deniz görünürken bir diğerinden portakal bahçesi, üçüncüsünden karlı dağlar, dördüncüsünden de elma bahçesi temaşa edilmektedir.

Denizi gösteren pencerenin kapatılması halinde, odadaki insan denizi göremeyecektir. İnsanın görmesinde ve hayati yapısında bir noksanlık yoktur. Noksanlık binadadır.

İnsan bedenindeki ruh da böyledir. Gözleri kapanan birisinin bu âlemi görmesi mümkün değildir; ancak, onun ruhunda bir problem yoktur.

Biz odadan ve hatta binadan dışarı çıktığımız zaman, artık pencere olayı yoktur. Artık her tarafı görebiliriz.

Ruh da böyledir. Bedeni terkettiği zaman, kendi letafetine uygun bir kılıf giyer ve görmek için göze, işitmek için kulağa, düşünmek için beyne ihtiyacı kalmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun