Okuduğumuz hatim sevabını değişik kişilere bağışlayabilir miyiz?

Soru Detayı
Ramazanda hatim indirirken arkadaşın biri arayıp "Benim için de hatim indirir misin?" diyor. Sonra başka biri arayıp, benim için de okur musun, diyor. Burda nasıl bir niyetle bu hatimi okumak gerekir? Bir hatim bir kişi için mi olur, yoksa bu okuduğum hatimi birkaç kişiye verebilir miyim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Okuduğunuz hatimin sevabını, bahsettiğiniz kişilerin hepsine bağışlayabilirsiniz ve istediğiniz kişiye hediye edebilirsiniz. Hatta bütün ölmüş insanların ruhlarına hediye edebilirsiniz.

Nasıl ki, bir kelime o havalide bulunan tüm insanların kulaklarına bir anda girer. Aynı şekilde bir Fatiha veya bir hatim tüm ölmüşlerin ruhlarına hediye edilebilir. Hediye edilen kişilerin çokluğu sevabı azaltmaz.

Fakat okuduğunuz hatm-i şerifi arkadaşınıza hediye ettiğiniz zaman, onun niyeti ile hediye edersiniz.