Nükleer enerji, elektronların zikrini kesmekle mi oluyor?

Soru Detayı

- Yeryüzünde bulunan her şey Allah subhanehu ve teala'yı zikrediliyor. Bu daha zerrede, elektronların çekirdeğin etrafında dönmesiyle başlıyor.
- Buna göre düşünecek olursak nükleer enerji ile elde ettiğimiz enerji aslında elektronların zikrini kesmekle mi oluyor?
- Aslında buna sebebiyet vermek insanın zalimce bir iş yaptığını göstermez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, cansız ve şuursuz varlıkların zikri, tesbihi lisan-ı kalden ziyade lisan-ı hâl iledir.

Dolayısıyla herhangi bir varlığın Allah’ı tesbih etmesi, varlığıyla, konumuyla, vazifesiyle Allah’ın kusursuz, sonsuz ilim, kudret ve hikmet sahibi olduğunu, yegâne ilah olduğunu, şeriki, eşi-benzeri olmadığını, özetle her türlü mükemmel sıfata sahip ve her türlü noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu özellikle lisan-ı haliyle ilan etmesi demektir.

Bu açıdan bakıldığında madde olsun, enerji olsun varlıkların bulunduğu her konumda -açıkladığımız şekilde- tesbih ve tenzihleri söz konusudur.

Örneğin, bir madde madenler alemindeki konumuyla Allah’ı tesbih ettiği gibi, bitkiler aleminde, hayvanlar aleminde, insanlar aleminde de -her yerdeki özel konumuna göre-Allah’ı zikir, tesbih ve tenzih eder.