İnanmayan, Allah'a nasıl secde eder?

Soru Detayı

Nahl 49- "Göklerde ve yer yüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah'a secde ederler." diye buyruluyor.
- Peki Allah'a inanmayan kafirler de mi Allah'a secde ediyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Göklerde ve yeryüzünde bulunan canlılar ve bütün melekler, kibirlenmeden Allah'a secde ederler." (Nahl, 16/49)

mealindeki ayeti şöyle anlamak mümkündür:

Her şey lisan-ı kal veya lisan-ı hal ile Allah’a ibadet eder, secde eder, yani boyun eğer.

Kâfir olanların iradeye bağlı ibadetleri olmasa da, onların ruhları, bedenleri, organları, hücreleri hal diliyle Allah’ı tesbih ediyor, onun tekvini emirlerine itaat ediyor, secde-i inkiyad ediyor.

Örneğin gözün görmesi, kulağın duyması, midenin çalışması, hücrelerin, sinirlerin kendi görevlerini harfiyen yerine getirmeleri bir boyun eğmektir, ilahi kudrete bir secde etmektir.

Özetle, kâfir olanların küfrü, iradeye bağlı olan inkârcılıktır. Bunun dışında bütün bünyeleri, maddi manevi yapıları tamamen rablerine itaat etmekte ve ona secde-i inkiyad etmektedir.