Nisa suresi 11. ayette geçen evlat kelimesini, sadece erkek çocukları için kullanılmıştır diyebilir miyiz?

Soru Detayı

- Lütfen sadece soruma cevap verirseniz memnun olurum. Diyanet Tefsir'indeki açıklamayı okudum, onu göndermeyin. Sorum şu:
- Nisa Suresi 11. ayeti ele alalım.
''Eğer varis bir tek kadınsa, terekenin yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, bıraktığı mirastan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır.''
- Bayraktar Bayraklı dışında gördüğüm meallerde çocuk kelimesi bütün çocuklar için kullanılmış cinsiyet gözetmeksizin. Ama bu durumda işlem uymuyor.
- Şimdi ölen kişinin sadece kız çocuğu ve anne ile babası var diyelim. Ayetteki genel meale göre kız tek olduğu için 1/2 + anne ve babası da tek çocuk mevcut bulunduğundan dolayı 1/6 + 1/6 alacaktır. Fakat topladığımızda 5/6 etmektedir. Buradan hareketle ayetteki çocuk kelimesi kız çocukları için olamaz. Eğer olsaydı tek kız 1/2 şartına uymuyor bu. O yüzden çocuk kelimesi erkek çocukları için kullanılmıştır diyebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda zikredilen ayet şu şekildedir:

"Allah size, çocuklarınız hakkında erkeğe, iki kadın payı kadar (vermenizi) emreder. İkiden fazla kadın iseler bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuşlarsa, anasının hakkı üçte birdir. Ölenin kardeşleri varsa anasının payı, vasiyetten ve borçtan sonra altıda birdir. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin fayda bakımından size daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş paylardır; şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir."

Arapçada "evlâd" kelimesi hem erkek hem de kız çocukları için kullanılır. Dolayısıyla soruda zikredilen gerekçeden dolayı sadece erkek anlamına geldiğini sonucu çıkarılamaz.

Ayette bahsedilen taksimde geride bir kız, anne ve baba vardır. Bunların miras taksimi şu şekilde olur:

KIZ       :  3/6
BABA   :  1/6
ANA     :  1/6

ASABELER
BABA   :  1/6

Görüldüğü üzere baba "asabe-i nesebiyye"den olması vesilesiyle kalan 1/6'yı da almıştır.

Böylelikle hesap eksik çıkmamış olur.