Neden Allah'ın isimleri genelde erkeklere konuyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah (C.C.) ve isimleri hakkında erkeklik ve dişilik söz konusu değildir. Ancak Kur'ân-ı Kerîm'de bu isimlere isnad ettirilen fiiller, genellikle tezkîr biçiminde kullanılmıştır.

Zaten fiiller ya dişi, ya da erkek için kullanılır. Bu ikisi dışında bir üçüncü kullanma şekli yok­tur. Erkeklik ve dişilik sıfatlarını taşımıyan eşyaya, daha çok erkek­lik ifade edilen fiiller isnad edilir. Bu, o eşyanın erkek olduğu için değil, kullanma yöntemi bulunduğu içindir.

İşte bu kurala göre Allah (C.C.) isim ve sıfatlarından herhangi birine bir fiil isnad edilince, müzekker fiillerden seçilir. Kur'ân'da bilhassa hep bu ölçüde kullanılmıştır.

Allah'ın isimleri müzekker olarak erkekler tarfından kullanıldığı gibi, bu isimlerin müennes şeklide kadınlar tarfından kullanılmaktadır. Mesela; Cemil, Cemile; Kamil, Kamile; Halim, Halime, vb...