Namazı vaktin başında münferit mi yoksa vaktin sonunda cemaatle mi kılmak daha faziletlidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda, özellikle meselenin detaylarında farklı görüşler vardır.

- Genel olarak alimlerin bir kısmı vaktin evvelinde münferid olarak kılmanın daha faziletli olduğuna, diğer bir kısmı ise cemaat için tehir edilmesinin daha faziletli olduğuna hükmetmişlerdir. (bk. Mevkıu’l-İslam, sual ve cevab, 5/897)

İmam Malik’den de vaktin evvelinde kılmanın daha faziletli olduğu nakledilmiştir. (bk. a.g.y)

Özellikle İmam Ahmed b. Hanbel gibi (cemaatle namaz kılmayı vacip olarak gören) alimlere göre cemaati beklemek daha faziletlidir. (bk. a.g.y).

- Şafiilere göre, vaktin sonlarında cemaatle namaz kılabileceğini kesin olarak bilen bir kimse için, namazı tehir etmesi daha faziletlidir. Şayet (cemaatle) kılamayacağını kesin bilse, vaktin evvelinde kılması daha faziletlidir. Eğer bu konuda kesin bir kanaate sahip değilse, iki vakitten birini tercih edebilir.

İmam Nevevi’nin tercihi ise şudur: Hadiste de yer aldığı gibi, önce tek başına vaktin evvelinde, sonra da cemaatle vaktin sonlarında kılmak her iki yönden de faziletin sevabını kazandırır. (bk. el-Mecmu, 2/262-263)

Özetle:

Şafiî mezhebine bağlı Irak ulemasına göre, namazın cemaatle kılmak niyetiyle tehir edilmesi daha faziletlidir.

Horasan alimlerinin büyük çoğunluğuna göre ise, vaktin evvelinde münferid olarak kılmak daha faziletlidir. (el-Mecmu, a.g.y)