Namazda her ayeti okuyabilirsek, bize yönelik bir anlam taşımıyorsa o ayeti okumamızın ne anlamı var?

Soru Detayı

- Namazda fatihadan sonra en az 3 ayet okunmalı veya 3 ayet uzunluğunda bir ayet okunmalı. Veya İhlas, Kevser suresi falan okumamız da mümkün.
- Ama benim anlamadığım şey Kuran’da yazılan her ayeti okuyabilirsek ve mealini baktığımızda bize yönelik bir anlam taşımıyorsa o ayeti okumamızın ne anlamı var.
- Yani mesela Felak suresinin mealini baktığımızda Allah’tan yardım diliyoruz; "Yaratılmışların şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyenlerin şerrinden ve haset edenin, içindeki hasedini dışarıya vurduğu vakit, şerrinden; şafak aydınlığının Rabbine (Allâh'a) sığınırım.
- Şimdi de Bakara suresi 88. ayeti namazda okursam bana ne faydası var. "Kalplerimiz perdelidir” dediler. Hayır; küfür ve isyanları sebebiyle Allah onlara lanet etmiştir. O yüzden çok az inanırlar".
- Şimdi bu ayeti namaz içinde okursam ne anlamı var. Felak okursam korunmak istiyorum bu ayeti okuduğumda Yahudilerin ne dediğini ve Allah onlara lanet ettiğini söylüyorum. Bu benim açımdan neye yarıyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda, yalnız bizim için bir dua veya o anda bizi de ilgilendiren bir muhtevaya sahip ayetleri okuma şartı yoktur. Önemli olan Allah’a kulluk ederken, onun kitabından okumaktır. Zaten insanların birçoğu namazda okuduğu ayetlerin manasını bilmiyor.

Dolayısıyla okuduğu Kur’an’ın o anda kendisini ilgilendiren bir ayet olup olmadığı da onun için zaten önemli değildir.

Şayet ayetlerin manasını bilen biri ise, Kur’an’ın her ayetinden alacağı bir ders ve bir mesajı da kavrayabilir.

Örneğin (soruda geçen): "Kalplerimiz perdelidir." dediler. Öyle değil! Kâfirlikleri sebebiyle Allah onlara lânet etti. Onun için pek az iman ederler.” mealindeki Bakara suresinin 88. ayetini okuyan ve manasını bilen bir kimse, şu mesajları anlayabilir:

a)Yahudiler, inatları yüzünden “kalplerinin perdeli olduğunu” söylemek suretiyle iman etmemişler.

b) ”Kalplerinin perdeli olduğunu” söylemekle iman etmemekten ötürü kendilerinin bir suçu olmadığını, Allah tarafından kalplerinin perdelendiğini söylüyorlar.

Allah ise, onların kendi özgür iradeleriyle küfrü seçtiklerini ve bu sebeple de Allah tarafından lanetlendiklerini beyan etmektedir.

c) Bu ve benzeri manaları düşünen kimse, kendi payına düşeni de elbette alır. İradesini bilerek yanlış yere kullananların bu durumundan ibret alır, bir kat daha her şeyi bilen Allah’tan korkmaya başlar...