"Ey Arz, senden, sende bulunanlardan,.. yılanın, akrebin ve … iblis neslinin şerrinden Allah'a sığınırım." hadisini açıklar mısınız?

Soru Detayı

- "Ey Arz, senden, sende bulunanlardan, sende yaratılmış olanlardan, senin üzerinde yürüyenlerden... aslanın, iri yılanın, yılanın, akrebin ve beldede kamet edenlerin, iblisin ve iblis neslinin şerrinden de Allah'a sığınırım." hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah b. Ömer anlatıyor: Hz. Peygamber (a.s.m), yolculuk esnasında gece olunca şöyle dua ediyordu:

“Ey Arz, benim de senin de Rabbimiz Allah'tır. Senin şeririnden, sende bulunanların da şerrinden, sende yaratılmış olanların da şerrinden ve senin üzerinde debelenenlerin de şerrinden Allah'a sığınırım. Aslanın, iri yılanın, yılanın, akrebin ve beldede (yeryüzünde) ikamet edenlerin, doğuran ve doğanların şerrinden de Allah'a sığınırım.” (Ebu Davud, Cihad 80).

Hadiste şu noktalar açıklayıcı durumdadır:

- Hz. Peygamber (a.s.m) bu duayı yolculukta okurdu. Mola verdikleri veya yatmaya karar verdikleri bir yerde, gece karanlığında zararları muhtemel olanların şerrinden Allah’a sığınıyor.

- Duanın başında “Ey Arz, benim de senin de Rabbimiz Allah'tır.” denilerek, Allah’tan başka sığınılacak bir makamın olmadığına işaret edilmiştir.

- Yere hitaben “Senin şerrinden” maksat, yerde cereyan etmesi muhtemel olan deprem, yere batmalar, yolu şaşırmak gibi hususlardır.

- “Sende olanların şerrinden” maksat, şiddetli soğuk, sıcak gibi yerin tabiatında olan hususi halleridir.

- “Sende yaratılmış olanlar”dan maksat, böcek, tırtıl gibi varlıklardır.

- "Yerde debelenenler" zararlı canlılar ve haşerelerdir.

- Bazı yorumculara göre, “doğuran ve doğanlar”dan maksat, iblis ve iblis neslidir. Bazılarına göre, her doğuran ve doğan canlılar için geçerlidir.

- “Belde”den maksat tüm yeryüzüdür.

- Diğer sözcüklerin anlamı açıkça ifade edilmiştir. (bk. el-Avnu’l-Mabud, ilgili hadisin şerhi).