Ey İbn Havale hilafetin kutsal toprağa geldiğini hadisi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

"Ey İbni Havale, hilafetin arzı mukaddese nazil olduğunu görürsen o vakit sarsıntılar, inkılaplar büyük işler yaklaştı demektir. Ve kıyamet o zaman benim elimin senin başına yakınlığından daha yakındır." Ravi: Hz. İbni Havale (r.a.) Kaynak: Ramuz el ehadis, 493. sayfa, 7. hadis.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bu hadis rivayeti için bk. Ebu Davud, Cihad, 35, h.no: 2535.

- Hakim, bu hadisin sahih olduğunu belirtmiştir. (bk. el-Müstedrek, 4/471)

- Bazı âlimlere göre hadiste geçen "hilafet"ten maksat, Emevi devletinin hilafetidir. “Hilafetin arz-ı mukaddese inmesi”nden maksat, hilfaetin Medine’den Şam’a intikal etmesi demektir. O dönemde depremler, hemler / gamlar-üzüntüler sıkıntılar çoğalır. (bk. Avnu’l-Mabud, 7/151)

- Bu tür manası müteşabih ve zamanı belirsiz olan hadis rivayetlerini, kesin bir konuya tahsis etmek çok zordur. Nitekim naklettiğimiz açıklamadan da anlaşılacağı üzere, bu tür yorumların isabetli olmadığını bugün rahatlıkla görebiliyoruz.

Kanaatimizce, bu gibi sorular yerine, imani ve ameli konuları müzakere etmek daha faydalıdır.