Namazda ayet okurken, melekler ağızlarını ağızlarımıza mı yapıştırırlar?

Soru Detayı

"Melekler, namazda iken namaz kılan kişi ayet okuduğundan insanın ağzına yapışır." buyruluyor.

- Cemaatle namaz kılarken cemaatte bulunanlar ayet okumazlar. Yine de melekler o kişilerin ağzına yapışır mı, yoksa sadece imamın mı ağzına yapışır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ali’den yapılan bir rivayete göre, Resulullah (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Kişi ağzını misvakla temizleyip namaz kıldığında, bir melek arkasına gelip, onun okuduğu Kur’an’ı dinler. Sonra  gittikçe ona yaklaşır ve nihayet ağzını onun ağzının üzerine koyar. Artık okuduğu her ayet bizzat meleğin içine girer. Öyleyse Kur’an için ağzınızı misvakla temizleyin.” (Bezzar’ın rivayet ettiği bu hadis sahihtir. bk. Heysemi, Mecmau’z-Zevaid, h. no: 2564)

Melek, namazda okunan Kur’an ayetlerini dinlediği gibi, Kur’an’ın birer kelimesi olan tesbih, tehlil ve tekbirleri de dinler. Bu sebeple, cemaatle kılınan namazlarda -Hanefilerin Kur’an’ı okuyamadıkları zamanlarda- diğer zikirlerini dinler.

Kaldı ki, bu hadiste daha çok ağzın temizlenmesine yönelik bir terğip vardır.

Yani bu hadiste, meleğin suskun duran kimselere yaklaşmayacağı anlamı çıkmaz. Hadiste, sadece meleklerin namaz kılan insanlara oldukça yaklaştıklarını, hatta -deyiş yerindeyse- ağızlarına kadar sokulduklarını, dolayısıyla namaz kılanların ağızlarını temizlemeleri gerektiğine işaret edilmiştir.

Alınması gereken ders, namazın önemine vurgu yapılmakla beraber, ağız temizliğinin ne kadar önemli olduğunun açıklanmasıdır. Kokusu iyi olmayan şeyleri yedikten sonra ağzı temizlemeden namaza durmamaktır.