Namaza başlayan ve dinin emirlerine uymada özen gösteren kişinin işlerinin yoluna girmesi, huzurlu ve mutlu olması nasıl değerlendirilmelidir?

Soru Detayı
- Dinin emirlerini gerektiği gibi yerine getirmeyen, günah işleyen ve manevi açıdan sıkıntılı durumda olan bir Müslümanın, evlendikten sonra eşi ve ailesinin hayatına özenerek namaza başlaması ve dinin diğer emirlerini yerine getirmeye başlamasından sonra kendini huzurlu hissetmesi, tüm işlerinin yoluna girmesini nasıl değerlendirmek gerekir? - Tüm ibadetlerini yapmasına rağmen başına belalar da gelebilirdi değil mi? - Dinin emirlerine uyma, kişiye dünya hayatında kesin mutluluk getirir diyebilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinin emirlerine uymanın kesin mutluluk getireceğini söyleyemeyiz. Çünkü ibadetlerini yapıp musibete uğrayan birçok insan vardır.

Ancak şunu ifade edebiliriz ki dünyevi sıkıntılar gelse de kalben rahattır. Çünkü Allah'a kulluk vazifesini yapmanın rahatlığını yaşamaktadır. Dünyevi sıkıntılara geçici gözüyle bakarsa, o sıkıntılar da hiçe iner inşallah...