Namaz kılarken korkuyorum, nasıl geçer?

Soru Detayı

- Namaz kılarken kalbimde çarpıntı hissetmeye, vücuduma korku bürünmeye, titremeye başlıyorum. Bu nasıl geçer?
- Bu durum şeytani midir rahmani midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir ki, namaz müminin miracıdır. Yani mümin namazında doğrudan Allah’ın huzurundadır ve ona muhataptır. Bundan dolayı namaz kılarken esas olan kişinin huzurda olduğunu hissetmesi ve o huzura münasip bir ruh hâli içinde bulunmasıdır.

İşte namazda yaşadığımız veya duyduğumuz şeylerin rahmani mi şeytani mi olduğunun ölçüsü de budur. O huzura kuvvet veriyorsa rahmanidir, huzurdan alıkoyuyor ve başka şeylerle meşgul ediyorsa, rahmani olduğu söylenemez.

Ancak olumsuz bir duygu bile olsa, bu durum asla namaza zarar vermez, kılınan namaz geçerlidir, mutlaka kılınmalıdır.

Namaz kılarken hissettiğiniz korku duygusunun ve fizyolojik tepkilerinizin çok sayıda nedeni olabilir. Bunun net olarak anlamak için daha teferruatlı bir bilgiye ihtiyaç var. Çünkü doğru bir teşhis için, bu durumun sizde ne zaman ve kaç yaşınızda iken başladığının, hangi sıklıkla devam ettiğinin, buna benzer bir korkuyu ve kalp çarpıntısını çocukluğunuzda yaşayıp yaşamadığınızın vb bilinmesi gerekir.

Namaz esnasında yaşadığınız bu durumun, geçmiş yıllarda -muhtemelen çocukluğunuzda- namazla ilgili duyduklarınız, gördükleriniz, okuduklarınız veya yaşadıklarınızla ilgili olma ihtimali yüksektir. Mesela, namaz kılıp kılmamakla ilgili herhangi bir zorluk, şiddet, korku, yaşadıysanız veya gizli-saklı kılmak zorunda kaldıysanız, bu durum şimdiki korkularınızı tetikleyebilir.

Veya herhangi bir veli, derviş, âlim vb kişinin namaz kılarken yaşadığı Allah korkusundan kaynaklanan korkularını, kalbinin çarpmasını ona özel ruh hâliyle ilgili menkıbelerini, hatıralarını veya sözlerini duymuşsanız, bu da namazınızda bilinçaltınızı tetikleyebilir.

Veya geçmişte namaz kılarken, sizin dışınızda, ama sizi korku ve kaygıya sevk eden bir olay yaşanmışsa, mesela, namaz kılarken eve hırsız girmesi, çocuğun tehlikeli bir işe kalkışması, evde bulunan bir hastanın fenalaşması, deprem veya yangın çıkması gibi, bilinçaltınız her namaz kıldığınızda o anı yeniden yaşıyor olabilir.

Saydığımız nedenlerin dışında ama bir şekilde namaz kılarken, namaz öncesi veya namaz sonrası yaşanmış başka bir durum da bilinçaltınızı etkileyebilir.

Eğer böyle bir durum varsa, bu demektir ki namaz esnasında iradeniz dışında bilinçaltınızın aktive olması ile yaşanan bir durum söz konusudur. Bunun için öncelikle bir içgörüye, geçmişe yönelik olarak kendinizi tanımaya ihtiyacınız var.

Saydığımız nedenlerden birini veya benzerini hatırlarsanız ve geçmişle bugün arasında benzer duyguları yaşadığınızı anlarsanız, sorunu çözme yolunda büyük bir adım atmış olursunuz. Çünkü sizi kaygılandıran şey, iradeniz dışında yaşadığınız ve nedenini bilmediğiniz bir duygudur. Nedenini ve nereye dayandığını anladığınız an, bilinçaltından bilince gelecektir. Bilinçte olan şeyleri kontrol etmek de kolaydır. Ayrıca belirsizlik de ortadan kalktığı için rahatlayacaksınız.

Ayrıca bu çerçevede size önerimiz, namaz kılarken odaklanma noktanızı değiştirin. Mesela, Fatiha ve diğer surelerin manasına odaklanın. Bu şekilde zihniniz başka noktalarla fazla meşgul olmayacaktır.

Namazda yaşadığınız bu duygu ve fizyolojik tepkilerden dolayı namazdan asla kaçmayın, kaçtığınız takdirde daha fazla artar. Namazın ve okuduğunuz sure ve duaların manasına odaklanarak ısrarla üzerine gidin ve namaz kılmaya devam edin.

Bunların dışında Risale-i Nur Külliyatı'ndan Dokuzuncu Söz ve Yirmi Birinci Söz Birinci Makam'daki namaz konusunu sık sık okuyun, mümkünse her gün okuyun ki, bilinçaltınız “namaz kılarken” eski duygularınıza değil de yeni okuduklarınıza göre sizi etkilesin.

Bunun yanında yine Yirmi Birinci Söz'ün İkinci Makam'ında yer alan “Vesvese Bahsi”ni de okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kalbimizden geçen en gizli sırları bilen ve her şeye kadir olan Allah’tan bol bol yardım isteyin ve dua edin...