Nahl suresi 50. ayette geçen “üzerlerinde” ne demek?

Soru Detayı

- Nahl Suresinin 50. ayetinde geçen “Üzerlerinde” kelimesini açıklar mısınız?
- Üzerlerinde hâkim ve üstün olan Rablerinden korkarlar ve emrolundukları şeyleri yaparlar. (Nahl Suresi 50. ayet)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Onların hepsi de üzerlerinde egemen olan Rablerinden korkarlar ve kendilerine emredileni yaparlar.” (Nahl, 16/50)

Ayette yer alan “üzerlerinde” ifadesine iki şekilde mana verilebilir:

a) Allah; zat-ı akdesi, isim ve sıfatları bakımından her şeyden ve tabii ki söz konusu olanlardan da yüce olan bir varlık olarak “yüceler yücesi” anlamında yorumlanabilir. Onlar bu nihayetsiz azamet ve kudret sahibi olan Rablerinden korkarlar...

b) Ayette zikredilen “min fevkihim” ifadesi, “üzerlerinden / üstlerinden / yukarıdan gelecek Rablerinin azabından korkarlar” şeklinde de yorumlanabilir. (krş. Zemahşerî, 2/ 331; Razi, 20/218; Kurtubî, 10/ 119)