Nahl 93 dinde çoğulculuğu onaylar mı?

Soru Detayı

- Nahl suresi 93. ayet, dinde çoğulculuğu onaylar mı?
- Üniversitede bir mantık hocası dini çoğulculuk konusunu savunarak Nahl 93. ayeti delil getirmek suretiyle, gençlerin kafasını karıştırıp diğer dinlere de hak diye inanıp samimi bir şekilde yaşayanlarının cehenneme gitmeyeceğini söylemiş.
- Ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayetten veya başka ayetlerden böyle bir anlam çıkarmak mümkün değildir.

Nahl suresi 93. ayetin meali şöyledir:

“Halbuki Allah dileseydi, sizi elbette tek bir ümmet (olarak aynı din üzere) yapardı; fakat (O,) dilediğini (kendi isyanı yüzünden) dalalete atar; dilediğini ise (hikmetine binaen kendi lütfundan) hidayete erdirir. Ve (siz), yapmakta olduğunuz şeylerden mutlaka sorulacaksınız.”

Şimdi dikkatle okuduğumuzda, ayette açık bir dille yoldan çıkmış ümmetler ile istikametini muhafaza etmiş ümmetlerin mevcudiyetini bildirmektedir.

Kur'an-ı Kerim’in bütünlüğü içerisinde konu değerlendirildiğinde, tüm insanlık için gönderilmiş Hz. Peygamberin (asm) davetinden herkesin sorumlu olduğu, icabet etmeyenlerin yanlış bir yolda oldukları açıktır.

Nitekim Sebe suresinin 28. ayetinde bu durum açıkça ifade edilmiştir:

“Biz seni insanlığa ancak bir müjdeci ve uyarıcı olman için gönderdik; fakat insanların çoğu (bunun önemini gereğince) anlamıyorlar.”