Nafaka ver ki sana da nafaka verilsin sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Nafaka ver ki sana da nafaka verilsin anlamında bir hadis var mı?
- Eğer varsa, Allah’ın nafaka vermesi ne demektir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

“Allah Teala şöyle buyurdu: Ey ademoğlu! (Allah için) infak et ki, sana da infak olunsun!” (Buhari, Nefekat 1; Tevhid 35; Müslim, Zekât 36, 37)

“İyiliğin karşılığı ancak iyiliktir.” (Rahman, 55/60) ayet-i kerimesini hatırlatan bu kudsi hadis, Allah rızası için yapılacak hiçbir iyiliğin karşılıksız kalmayacağını ifade etmektedir.

Hadisin bazı rivayetlerinde “Ey ademoğlu!” hitabı yoktur ve ifade de “Enfik, Ünfik aleyke = Sen sadaka ver ki ben de sana vereyim.” şeklindedir. [Mesela, bk. Buhari, Tefsiru sûre (11), 2]

Allah Teâlâ’nın sayısız nimet ve ikramları içinde yaşamaktayız. Onun, “Ey kulum sen ver ki, ben de sana vereyim.” buyurması, iyilik yapacak kimselere bu iyiliklerinin kesinlikle karşılıksız kalmayacağını bildirmek, bizleri hayır yapmaya teşvik etmek içindir.

Nitekim bir ayette şöyle haber verilir:

“Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol olandır, bilendir.” (Bakara, 2/261)

Aslında iyilik ve hayır yapmak da bir nasip meselesidir. Kimi insanlar çok rahat iyilik yaparken kimileri de isteseler bile yapamazlar.

İyiliğin karşılığı yine iyilik olduğuna göre, bazı kimseler iyilikle karşılanmaktan kendilerini mahrum bırakırlar. Yani iyilik yapmak, yapabilmek de bir nimettir, onun da ayrıca şükrü gerekmektedir. Buna göre:

- İyilikler karşılıksız kalmaz.

- Allah yolunda infakta bulunana Allah Teâlâ infak ile karşılık verir.

- Cömert kimse mahrum kalmaz.