Müslüman olmayan ülkelere, yenilmesi haram hayvanların ticareti caiz mi?

Soru Detayı

- Çin, Avrupa, Amerika gibi gayrimüslim ülkelere, İslama göre yenilmesi haram olan hayvanların veya yenilmesi caiz olmayan organlarının ticareti caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hayvanlar iki çeşittir:

Birinci kısımda, mezhepler arasında helal-haram-mekruh şeklinde ihtilaflı olan hayvanlar vardır; bunların satımı caiz olur.

İkinci kısımda, domuz ve şarap gibi ittifakla haram olanlar vardır; bunlara Müslüman sahip olamaz ve gayri müslimlere de satamaz.