İslamın açıktan yaşanmasına izin vermeyen ülkelere savaş açılabilir mi?

Soru Detayı

- Bunun ölçütü nedir?
- Mesela ezan okunmasına izin verilmiyorsa bu savaş nedeni midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ülkeler gayri müslimlere ait ülkeler olmalıdır. Böyle ülkelerde elbette devlet istemezse Müslümanları barındırmaz veya onların bazı eylemlerine sınır koyabilir.

Böyle ülkelerde öncelikle -zaruret yoksa- Müslümanların yaşamaya devam etmemeleri, hicret etmeleri gerekir. İslam devleti de bu yüzden o ülkelere savaş ilan etmez. İslam ülkelerinde de gayri müslimlerin bazı eylemlerine sınırlar konmuştur.