Müslüman olamayan ülkelere gitmek günah mı?

Soru Detayı

- Bir Müslüman vatandaş (veya lider) gayrimüslim diyarına keyfî gidemez mi?
- Bugün birçok Müslüman Avrupa ülkeleri ve Amerika'da ikamet etmektedir, bunlar haram mı işliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın, -hangi makamda oldursa olsun- fiilen savaş halinde olunmayan ve belli bir emniyet ve güvenlik anlaşması bulunan gayrimüslim ülkeleri ziyaret etmesinde bir sakınca yoktur.

Önemli olan, bir Müslümanın hangi ülkede olursa olsun, İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına uygun yaşayıp yaşamadığıdır.

Buna göre, gideceği yerlerde İslâmî örf ve ananelerini rahatça yaşayacak, ibadet ve mükellefiyetlerini kolayca yerine getirecek ve çevresine örnek olup, İslam'ın güzelliğini gösterecekse, bir mecburiyet olmasa da oraya gitmesi caizdir, bu güzel niyetinden dolayı sevap da alır.

Ancak maddi veya manevi zarar görecekse, gitmesi elbette caiz olmaz.