Devlet faiz ve içkiden elde ettiği parayla millete sunduğu hizmetlerde sıkıntı yok mu?

Soru Detayı

- Faiz ve içki haram... Peki devlet faiz ve içkiden elde ettiği parayla millete sunduğu hizmetlerde sıkıntı yok mu?
- Ülkemizden kalkan (incirlik) başka ülkelerin uçakları Müslüman kardeşlerimizi öldürdü ve devlet ve millet olarak kimse karşı gelmedi, bundaki vebalimiz ve sorumluluğumuz nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu soruyu soran şahıs eğer sakıncalı gördüğü gelir ve olayların bulunmadığı, kendisine göre sıkıntısız olan bir ülkeye göçme imkanına sahip ise, oraya göçmelidir.

Bu ülkede yaşamak mecburiyetinde olan Müslümanlara gelince, onların sorumlu olmadığını düşünüyorum; çünkü bunlara rızaları yoktur ve değiştirme imkanına sahip değildirler. Bu ülkede yaşarlar ve imkan hasıl olduğunda yanlışları düzeltme niyeti içinde olurlar ve buna uygun yöntemlerle gayret ederler.