Müslüman olmayana oy vermek ve gayrimüslim iktidarı altında yaşamak caiz mi?

Soru Detayı

1. Ülkemizde gayri müslimler var ateistler de dahil. Dini yönden gayrimüslime oy vermek caiz mi?
2. Kafama takıldı şeriatle ve laiklikle yönetilen bir ülkede seçimler yapılıyorsa ve bu ülkede halkın büyük çoğunluğu Müslümansa seçimlere gayri müslimlerin girmesi caiz mi?
- Eğer caiz ise şeriatla ya da laiklikle yönetilen bir ülkede gayrimüslim iktidarı altında yaşamak caiz mi?
- Yoksa gayri müslimlerin iktidarı gönüllü ya da zorunluluk altında yaşamak haram mıdır dini durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeriatla yönetilen bir ülkede gayri müslimler, Müslümanların başında yönetici olamazlar; böyle bir görev için aday da olamazlar. Gayri müslim olan İslam ülkesi vatandaşlarına, egemenliği temsil değil de icra ile ilgili görevler verilebilir.

Laik bir ülkede Müslümanın yaşayabilmesi için bir zaruretin, ihtiyacın, çaresizliğin bulunması veya rejimi zaman içinde en uygun metotla değiştirme niyetiyle faaliyet için kalınması gerekir. Böyle bir ülkede seçim olduğunda Müslümanlar, kendi amaçları için en uygun olan adaylara oy verirler. Uygunu yoksa, başkaca bir sakıncası da bulunmuyorsa oy kullanmazlar.