Müslüman olmayan birini sevmek günah mı?

Soru Detayı

- Müslüman olmayan bir futbolcuya ister istemez sevgi duyuyorum, onun gayrimüslimliğine sevgi beslemeyecek şekilde günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan birini sevmek iki şekilde olur:

Birincisi: Müslüman olmadığı, hatta İslam’a düşman olduğu için sevmektir ki, bu açık küfürdür.

İkincisi: Müslüman olmayan birinin din açısından değil, başka sebeplerden dolayı sevmektir. Örneğin, kardeşi, yakın arkadaşı, ticaret ortağı olduğu için veya dürüst, yalan söylemeyen, hainlik etmeyen, başkasının malına ırzına göz dikmeyen, muhtaçlara yardımcı olduğu için sevmek küfür değildir. Bazı yönlerden takvaya aykırı da olsa, günah sayılmaz.