Maide sûresi 51. âyette ifade edilen "Hristiyan ve Yahudileri dost edinmek" hakkında açıklama yapar mısınız?

Tarih: 07.08.2006 - 01:19 | Güncelleme:

Soru Detayı
Bu âyeti nasıl anlamalıyız; farz edelim ki Hristiyan ve çok yakın bir dostum var, günaha mı girmiş oluyorum?...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an'ın belirttiği gibi,

"Ehl-i Kitabın hepsi bir değildir." (Âl-i İmran, 3/113).

Onların hepsini aynı kategoride görmek, Kur'anî ve tarihî realiteye muhaliftir.

"Yahudî ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirinin dostudurlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. Allah zalim topluluğa hidâyet etmez." (Maide, 5/51)

âyeti, onlarla diyaloğa ve beşerî ilişkilere mani değildir. Nitekim, Ehl-i kitaptan kız almak, Kur'an'ın hükmüyle sabit bir vakıadır (Maide, 5/5). Hamdi Yazır, üstteki âyetle ilgili şöyle der:

"Mü'minler, yahudi ve hristiyanlara iyilik etmekten, dostluk yapmaktan, onlara idareci olmaktan menedilmemiş, onları veli ittihaz eylemekten, yardaklık etmekten nehyedilmişlerdir. Çünkü onlar, mü'minlere yar olmazlar."

Fıkıh usulündeki "Hüküm müştak üzerine olsa, me'haz-ı iştikak hükmün illetini gösterir." esasının, üstteki âyeti doğru yorumlama noktasında hatırdan uzak tutulmaması gerekir.

Mesela, "hırsızlık yapanlara şu cezayı uygulayın" denildiğinde, hükmün illetinin hırsızlık olduğu aşikardır. Onun gibi, üstteki âyetteki nehiy dahi, Yahudi ve Hristiyanlarla, Yahudilik ve Hristiyanlık cihetleriyle ilgilidir.

Hem de bir adam zâtı için sevilmez. Belki muhabbet, sıfat veya san'atı içindir. Her bir Müslümanın herbir sıfatı Müslüman olması lazım gelirken, her zaman bunun gerçekleştiğini söyleyemeyiz. Onun gibi, herbir kafirin herbir sıfatı kafir değildir. Dolayısıyla, onlarda bulunan Müslüman sıfatlar veya faydalı san'atlar noktasından muhatap olmak niçin caiz olmasın ? "Ehl-i kitaptan bir haremin olsa, elbette seveceksin."

Meseleyi şu şekilde özetlemek mümkündür: Onlarla beşeri ilişkilerde bulunmak ayrı, onların din-örf ve adetlerine hayran kalmak ayrıdır. Birincisi Kur'an'ın nehyine dahil değilken, ikincisi kesinlikle yasaklanmıştır.

“Yahudi ve Nasara ile muhabbetten Kur’anda nehiy vardır... Bununla beraber nasıl dost olunuz dersiniz?” sorusuna Bediüzaman verdiği öz, fakat çok doyurucu cevabında şöyle diyordu:

“Bu nehiy, Yahudi ve Nasara ile Yahudiyet ve Nasraniyet olan ayineleri hasebiyledir.”

Buna göre Kur’an'da yasaklanan muhabbet, Hak din olan İslâm’a kavuştuktan sonra Yahudiliğe yahut Hristiyanlığa meyletmek ve sevgi beslemektir. Bu yasaktan kaçınmak şartıyla, bir Hristiyanla iyi komşuluk ilişkileri kurulabilir, ticaret yapılabilir, ortak düşmanlara karşı birlikte hareket edilebilir. Bütün bunlar Hristiyanlığı sevmek demek değildir.

Konunun devamında bu noktaya şöyle açıklık getiriliyordu:

“Bir adam zatı için sevilmez. Belki muhabbet, sıfat ve san’atı içindir. … Binaenaleyh, Müslüman bir sıfatı veya san’atı istihsan etmekle iktibas etmek neden câiz olmasın? Ehl-i kitaptan bir haremin olsa elbette seveceksin!” (Münâzarât, s.40)

Son cümle gerçekten çok harika ve konuya son noktayı koyuyor. Ehl-i kitaptan bir kadınla evlenen Müslüman, hanımını elbete sevecektir, ama bu sevgi onun dinini sevmesi manasına gelmez.

Bu ince ölçüden uzak kalmak, bize bazen çok pahalıya mal oluyor.

Konunun devamında, Ehl-i kitapla dost olmanın gerekçesi, şu cümlelerde net olarak ortaya konuluyor:

“Onlarla dost olmamız, medeniyet ve terakkilerini istihsan ile iktibas etmektir. Ve her saadet-i dünyeviyenin esası olan âsâyişi muhafazadır. İşte bu dostluk kat’iyen nehy-i Kur’ânî de dahil değildir.” (Münâzarât, s.41)

İlave bilgi için tıklayınız:

"Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin!"

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100.000+

Yorumlar

Sain Kafedzi

Ayet cok acik ve net yahudi ve hristiyanlarla dost olmayin diyor, yahudilkle ve hristiyanlikla zaten müminin bir isi olamaz, olsa mümin olmaz zaten.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mavituna

aklımdaki şüpheleri gidermekte bu cevap çok yardımcı oldu, Allah yar ve yardımcınız olsun,

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
eser66

Mükemmel doyurucu bir cevap

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mertpoyraz

Bu konuda en son yorum yapan İ.Akkavak kardeşim,senden Allah bin kere razı olsun.Bu konuda düşünmekten kaç gündür beynim zonkluyordu,bu sitedeki değerli ilim insanlarına da gönderdim sağolsunlar cevaplamışlar ve bu linki de eklemişler.Ancak herşeye rağmen Allahın buyurduğu "Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin" şeklindeki 2*2=4 açıklığındaki ayeti,zorlama yorumlarla açıklamaya çalışmak beni hiç tatmin etmemişti.Sizin ifade ettiğiniz bu küçük ama yarattığı anlam farkı bakımından büyük husus gönlümü ve aklımı inanın çok rahatlattı."Dost" yerine evliya ya da önder koyarsak herşey apaçık anlaşılıyor.Allah razı olsun inşallah sizden tekrar!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
i.akkavak

Bir yanlış çeviri maalesef Kuran ve İslam düşmanlığına yol açıyor.Rahmetli Hamdi yazır veli =önder=evliya edinmeyin diye açıklama getiriyor fakat kimsenin anlama isteği yok. Keşke orijinal Evliya kalsaydı dost olarak tercüme edilmese idi. Hristiyan ve Yahudileri Evliya edinmeyin doğru çeviri budur. Ehli kitapla evlenme , yeme, içme izni veren yüce Allah dost olmamızı niçin yasaklasın? Kuranîn ruhuna aykırı. Sn.Paul bir Hristiyan evliyasıdır, bir müslüman Sn.Paulu veli veya evliya edinirse onun dinine girmiş olur. Fakat Alman işçi Hansî dost edinen bir türk hristiyan olmaz. Aksine bu dostluk vesilesiyle hans müslüman olabilir. Keşke bunu yazdıkları meal veya dini kitaplardan milyarları cebe indiren ilahiyatçılarımız dikkat edip ümmeti muhammede açıklasalar. Dinli dinsiz bütün insanları dost edinelimki tebliğ vazifemizi rahat yapalım. Düşman hiçbir sözüne güvenip inanmaz,ancak dost edinebildiğin hristiyanlar inanabilir. İnşaallah açıklayabilmişimdir. Rabbim hepimize doğru iman nasip etsin.Amin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
snsznr

Allah Teala, İbrahim Peygambere şöyle buyurdu: Ey Halilim (Dostum)! Yalnız mü'minlere değil, kafirlere karşı da güzel ahlaklı ol ki, iyilerin girdiği yer (cennete) giresin.
[Hadis (Taberani).]

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fztgulnihal

teşekkür ederim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun