"... Müslüman olmanızla beni minnet altında tutmayın, hayır; eğer doğru kimselerseniz, sizi imana eriştirmekle Allah sizi minnet altında bırakır." (Hucurat, 49/17) ayetini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Müslüman oldular diye seni minnet altında bırakmak isterler; de ki: 'Müslüman olmanızla beni minnet altında tutmayın, hayır; eğer doğru kimselerseniz, sizi imana eriştirmekle Allah sizi minnet altında bırakır.'" (Hucurat, 49/17).

Ayetle ilgili Taberi şu izahatta bulunmaktadır:

Ey Muhammed, o bedeviler, Müslüman olmalarını senin başına kakarlar. "Biz seninle savaşmadan iman ettik. Başkaları gibi savaştıktan sonra iman et­medik." derler. Sen onlara de ki: "Müslüman oluşunuzu benim başıma kakma­yın. Eğer 'İman ettik.' sözünüzde samimiyseniz, bilin ki sizi Allah hidayete er­dirdiği için mümin oluşunuzdan dolayı o sizi minnet altında bırakır.

İmanın yolunu göstermesi ve İslâm dinini kabule sizi muvaffak kılması sebebiyle, asıl size nimet verip minnet eden, noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'tır.

"Said b. Cübeyr, bu âyet-i kerimenin, Esedoğullarından olan Bedeviler hakkında nazil olduğunu söylemiştir. Zira onlar, Resulullah (asm)'a gelerek 'Biz sa­vaşmadan iman ettik.' diyorlar ve böylece Müslüman oluşlarını onun başına ka­kıyorlardı." (Taberi, Tefsir, İlgili ayetin tefsiri)