İşlerimizin yolunda gitmemesini nasıl değerlendirmeliyiz? İmtihan mı, ceza mı, kendi hatamız mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşlerin yolunda gitmemesinin, bu saydığınız sebeplerden biri veya hepsinin belli nisbette payı olabilir. Biz her zaman kendi üzerimize düşeni hakkıyla yaptıktan sonra tevekkül etmek ve neticeleri Allah'tan bilmekle, zorluklar karşısında sabırla mükellefiz.  Nitekim âyet-i kerimelerde bu konu özellikle vurgulanmıştır:

"Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele." (Bakara, 2/155)

"İnsanlar, (sadece) 'İman ettik.' diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? Andolsun, onlardan öncekileri sınadık; Allah, gerçekten doğruları da bilmekte ve gerçekten yalancıları da bilmektedir." (Ankebut, 29/2-3)

Bir diğer âyette ise, şöyle denir:

"Yoksa siz, Allah, içinizden cihad edenleri belirtip-ayırdetmeden ve sabredenleri de belirtip-ayırdetmeden cennete gireceğinizi mi sandınız?" (Al-i İmran, 3/142)