"Müslüman ile kafiri ayıran tek fark namazdır." hadis-i şerifini nasıl anlamamız gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"İslam ile şirk ve küfür arasında namazı terk etmek vardır." (Müslim, Îmân 134; Ebû Dâvûd, Sünnet 15)

"Münafıklarla bizim aramızdaki ahid namazdır." (Tirmizî, Îmân 9; Nesâî, Salât 8)

mealindeki hadislerdeki tehditler, “namazın farz olduğunu inkar eden, yahut namaz kılmamayı helal sayan” kimseler içindir. Yoksa, namazı Allah’ın emri kabul eden, ama namaz kılmakta tembellik gösteren insan için şirk ve nifak söz konusu olamaz. Böyle Müslümanlar kafir veya münafık olmaz.

Fakat, devamlı sûrette namaz kılmayan insanın imanının da zamanla bir takım tehlikelere maruz kalabileceği gözden ırak tutulmamalıdır.