Gerdek gecesi için yatsı namazını beklemek sünnet mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında öyle bir bilgiye rastlayamadık.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam, en faziletli amelin hangisi olduğunu soran sahabiye şöyle buyurmuştur:

"Vaktinde veya vaktinin başlangıcında kılınan namazdır." (Buhari, Mevâkît 162)

"Namazların ilk vaktinde Allah'ın rızası, son vaktinde ise Allah'ın affı vardır." (Tirmizi, Mevâkît 13)

Aslında genel olarak bu hadislerden de anlaşılacağı üzere, namazları ilk vaktinde kılmanın müstehap olduğunu söyleyebiliriz.