Bazı namazları neden geciktiririz, neden müstehaptır?

Soru Detayı

- Hanefi mezhebinde sabah namazını, ikindi namazını ve yatsı namazını geciktirmek müstehaptır. Peki neden müstehaptır?
- Vereceğimiz ilk 3 hadis, son 3 hadis ile -haşa- çelişmiyor mu?
1. "Üç şeyi geciktirme: - Vakti gelince namazı, - Hazır olunca cenazeyi, - Dengini bulunca evlenecek kızı!.." (Tirmizi, Salat 127)
2. "Ya Resûlullah! Amellerin hangisi daha iyidir?" "Namazı ilk vaktinde kılmak." diye cevap vermişlerdir. (Tirmizi – Dare - Kutnî : Abdullah bin Ömer (R.A.)'dan.)
3. "Namazların ilk vaktinde Allah'ın rızası, son vaktinde ise Allah'ın affı vardır." (Tirmizi, Mevâkît 13) hadisleri;
1. "Sabah namazını ortalık ağarıncaya kadar geciktirin! Çünkü bunun sevabı daha büyüktür." (Ebû Dâvud - Tirmizî - îbn Mace, Nesâi : Rafi' b, Hudayc'den.)
2. "Biz, Resûlullah (A.S.) Efendimizle birlikte ikindi namazını kıldıktan sonra deve boğazlayıp onu kısımlara ayırır ve henüz güneş batmadan pişirilen etinden yenilirdi." (Buharî - Müslim : Rafi' bin Hadic'den.)
3. "Ümmetim, akşam namazını (vakit girdiğinde) acele ettiği, yatsı namazını da geciktirdiği sürece hayır üzere olacaktır." (Ebû Dâvud - Nasburraye / Zeylaî: Hadisün garibün.) hadisleri ile -haşa- çelişmiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadetler Hz. Peygamber (asm) Efendimizin uygulamaları ve sahabenin Efendimizden (asm) öğrendiğini yaşaması ve aktarması ile bizlere kadar ulaşmıştır.

Fıkıh uleması, daha ilk dönemlerden itibaren bu bilgileri kayıt altına almıştır. Bu kadim mirasımız bizlere Resulüllah (asm) hangi namazı hemen kıldığını hangisini ertelediğini de aktarmış ve bazı vakit namazlarının geciktirilmesinin Peygamberimizin (asm) uygulamaları sebebiyle müstehab olduğunu söylemişlerdir.

Namazın vaktinde kılınmasını teşvik eden ilgili rivayetleri ise genellikle namazın vakti içerisinde kılınması yani kazaya bırakılmaması veya Rasulüllahın (asm) tavsiye ettiği vakitlerde kılınması olarak anlamışlardır.

Demek ki bu hadislerin arasında bir çelişki yoktur. Her birinin maksadı farklıdır.