"Müslüman bir ülkede doğduğunuz için Müslüman olmuşsunuz, dinleri araştırıp 'Doğru din İslam dinidir.' diye Müslüman olmuş değilsiniz." diyen birisine nasıl cevap verebiliriz?

Tarih: 04.07.2012 - 10:58 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Müslüman bir ülkede doğmamız Müslüman olmamıza bir vesile olabilir, ancak dünyaya baktığımızda her Müslüman ülkede doğan Müslüman olmadığı gibi, her kafir ülkede doğan da kafir olmamaktadır. Bunun örnekleri çoktur. Bugün Amerikada yılda bir milyona yakın insan Müslüman olmaktadır. Avrupa ve Rusya gibi ülkelerde bu sayı daha da artmaktadır. Bu rakamlar azımsanmayacak derecededir. Demekki illa Müslüman olmak için Müslüman bir ülkede doğmak diye bir durum söz konusu değildir. Aynı şekilde Müslüman ülkede yaşayıp Müslüman olmayanlar da vardır.

- Müslüman ülkede doğmamız, aklımızı bir köşeye koyduğumuz anlamına gelmemektedir. Yaratıcıyı inkar edip her şeyin kendi kendine olduğunu iddia eden ateizmin safsatalarını da biliyoruz, Hristiyanların teslis hurafesini de biliyoruz, Yahudilerin ırkçı din anlayışını da biliyoruz, Hindistan'da ineğe, fareye, heykellere ve daha nice nice şeylere tapanları da biliyoruz.

- İşte bütün bunları biliyoruz ki Kur'an'ın bizlere gösterdiği her türlü şirkten uzak bir olan Allah'a ve gönderdiği İslam dinine inanıyoruz. Kur'an'ın bizlere gösterdiği ve aklıselim hiçbir insanın reddedemeyeceği temel ilkeleri de biliyoruz ve bunun için inanıyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Kulanıcıadı

Her kafir ülkesinde doğan kafir değildir , her müslüman ülkesinde doğan da müslüman değildir denilmiş. Çok saçma bir cevap. yüzde 98'i ailesi ne ise o oluyor. Türkiyede sokağa çık sor kaç kişi ailesinden farklı, kaç kisi hristiyan? 1.5 milyar müslüman var
Bunların hepsini git hristiyan bir ailede doğurt ve hristiyan geleneği içinde yetişsinler. Kaç tanesi müslüman olur? 1.5milyarın hepsi de müslüman olacak mı tekrardan? Bu sorunun cevabını yıllarca araştırdım ama bulamadım çünkü öyle bir cevap yok. Arap mitolojisinden çıkmama sebep olan soruydu bu.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun