Mukaddesata söven, imansız mı ölür?

Soru Detayı

- Allaha, peygambere, dine söven, hakaret edene Allah iman nasip etmez imansız ölürmüş. Allah hainlere hidayet nasip etmiyormuş.
- Bu kötülüğe bulaşmış hiç kimseye imanla ölmek nasip olmayacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyada hangi konuda olursa olsun, yapılan günahların hepsi için tövbe kapısı açıktır.

“Allah’ın ayetlerine iman etmeyenleri Allah hidayete erdirmez.” (Nahl, 16/104)

mealindeki ayet ve benzeri Kur'an ifadeleri umumi bir kaide değil, hususi bazı şahıslar veya gruplar içindir. Ezeli ilmiyle Allah’ın iman etmeyeceklerini bildiği kimseler hakkındadır. (bk. Zemahşeri, ilgili ayetin tefsiri)

Bu ayet şöyle de yorumlanmıştır:

“Söz konusu insanlar Allah’a ve onun ayetlerine -özgür iradelerini kullanarak- iman etmedikleri için Allah da onları hidayete erdirmez. Yani cennete giden yolu göstermez, aksine cehennem yolunu gösterir.” (bk. Razi, ilgili yer)