Mühür kimdeyse Süleyman odur, sözünü nasıl anlamamız lazım?

Soru Detayı

"Mühür kimdeyse kendisi Süleyman peygamberdir" veya "Mühürü olan peygamberdir" gibi anlamlar çıkıyor?
- Rica etsem bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Mühr-ü Süleyman” hakkında önemli kısmı İsrailiyat’a yani Yahudi ve Hristiyan kaynaklarına dayanan bir takım rivayetler vardır. Bunların bazıları zaten İslam’a uymadığı için bizim tarafımızdan kabul görmez.

İslam’da bahsi geçmeyen, ancak red de edilmeyen rivayetler için ise, sessiz kalmak ve "Doğrusunu Allah bilir." demek düşer bizlere.

Ancak, dilimizde darbımesel olmuş “Mühür kimdeyse Süleyman odur!” ifadesi Hazret-i Süleyman’ın haşa peygamberlik vasfına değil, hükümdarlık vasfına bakar.

Burada kastedilen “Yetki kimdeyse, hüküm ona aittir!” manasındadır.

Mesela bir ilçede yetki kaymakama, bir ilde valiye, bir kurumda genel müdüre veya bir devlette başkana verilmişse, yetkili olduğu yer ve konuda en sonunda hüküm verme ve sorumluluğunu taşıma yetkisinin o kişiye ait olduğunu ifade eder.