Moleküllerin yaptığını anlayanlar Nobel ödülü alırsa, moleküller ne ödülü alacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Canlılardaki moleküler mükemmelliği şöyle açıklayabiliriz: Birçok bilim adamı hücrelerdeki moleküllerin yaptıkları işi bazen bir ekip halinde yıllarca çalıştıktan sonra anlayabiliyorlar. Bunu anladıkları için de NOBEL ödülünü hak ediyorlar.

Şimdi şöyle düşünelim: Son derece basit moleküllerin yaptıkları bir işi, bilim adamları yıllarca çalışarak anladılar diye Nobel ödülü aldığına göre, ya bu moleküller o bilim adamlarından çok çok daha ileride bir bilgi, kuvvet ve kudrete sahiptirler veya bunlara bu işi yaptıran sonsuz bir kuvvet ve kudret sahibi birisi vardır. Acaba ikinci şık çok daha makul ve mantıklı değil midir?

 Bütün bu özellikleri bugünkü teknoloji ile bile yapmak mümkün değildir. Bunu konunun uzmanı olan kişiler çok iyi bilirler. Ayrıca çok hücreli bir canlıda, Meselâ bir insanda trilyonlarca hücrede aynı işler yıllar boyu aksamadan bir ahenk ve birliktelik içinde devam ettirilmektedir.

O halde bir hücredeki moleküller maksimum enerji ve %100 verimle çalışmayı nasıl başarıyorlar? Bunu kimden öğrenmişler? Moleküllerin hayatları, akılları ve şuurları bulunmadığına göre, bu kadar ileri seviyedeki ilmî başarıyı nasıl elde ediyorlar? Buna göre bu muhteşem düzenin arkasındaki asıl kuvvet, kudret, ilim ve hayat sahibini bilmemek ve görmemek nasıl mümkün olur?