DNA, ustasının ezelî ve ebedî olduğunu nasıl gösterir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

DNA ve RNA moleküllerini anlatmaya kelimeler yetmez. Bilindiği gibi DNA canlılardaki genetik bilgiyi taşıyan moleküldür. Yani, canlıların plan ve programlarının saklı olduğu ve gerektiğinde kullanıldığı moleküllerdir. Buna genetik bilgi denir. Bütün canlılardaki genetik bilginin muhafaza edildiği sistem benzerdir. (Stryer L, Biochemistry, Third edition, W. H. Freeman and Company, New York, 1988, S. 150)

Bu da tümünün Yaratıcı’sının aynı olduğunu göstermektedir. DNA bütün canlılarda, bitkilerde, sineklerde ve eşekte de bulunur. Bu canlıların hiçbiri hatta en akıllısı ve şuurlusu olan insan bile DNA’yı yapamadığına, hatta bugüne kadar bile tam olarak anlayamadığına ve DNA’da kendi kendini yapamayacağına göre, onu yapan ancak sonsuz ilim ve kudret sahibi Allah olabilir. DNA çelikten yapılmış bir şey değildir. Aksine son derece basit bir moleküldür. Fakat bu kadar basit olmasına rağmen, taşıdığı genetik bilgi yüzyıllarca değişmeden kalır ve nesilden nesile aktarılır. Yine bu gerçek de DNA’yı yapanın ezelî ve ebedî olması gerektiğini açıkça göstermektedir.

Bilindiği gibi insanoğlu DNA’nın sakladığı genetik şifreyi yıllarca çalışarak büyük oranda keşfetmeyi başardı. Hatta bu başarıyı Amerika ve İngiltere gibi dünyanın iki büyük ülkesinin başkanları büyük bir gururla dünyaya duyurdular. Duyurdukları şey neydi? DNA’daki genetik şifrenin anlaşılmasıydı. Bu arada DNA’yı keşfedenler de (yapanlar değil!) Nobel ödülü almışlardı. Yani hiç kimse yeni bir DNA molekülü yapmayı ve içine istediği kadar genetik bilgiyi yerleştirmeyi aklının köşesinden bile geçirmiyor. Günümüz teknolojisi bu kadar ilerlemiş olmasına rağmen ve insanoğlu bir DNA molekülü yapmayı aklının köşesinden bile geçirmediğine göre, DNA’yı yapan, ezeli ve ebedi olan âlemlerin Rabbi ancak ve ancak sonsuz ilim sahibi Cenab-ı Hak olabilir.

Günümüzde insanlar bilgisayarlar için DNA’yı örnek almaya çalışıyorlar. Çünkü bir kaşık DNA molekülü, yüzlerce gelişmiş bilgisayarın taşıdığı bilgiyi taşıyabilmektedir.

 Sonuç olarak:

1. Bütün canlılar aynı atomların farklı şekilde dizilmelerinden yapılmaktadırlar.

2. Canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için hücrelerdeki moleküller durup dinlenmeden ve hata yapmadan çalışmaktadırlar.

3. Kâinatta insan, hayvan ve bitkilerdeki moleküler olaylar büyük çoğunlukla aynıdır.

4. Kâinattaki canlılarda trilyonlarca hücre bulunduğuna göre ve bütün bu hücrelerdeki kimyevî olaylar, moleküller tarafından kusursuz yapıldığına göre bu işleri yapan ancak sonsuz ilim, kuvvet, kudret ve hikmet sahibi biri olabilir ki, O da âlemlerin Rabbi olan Allah’tır.