Mezhep imamları Peygamberimiz tarafından işaret edilmiş mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mezhep imamları hakkında ismen zikredilen bazı rivayetlerin doğru olmadığı söylenmektedir. Ancak işareten ve remzen bazı imamlar hakkında bilgi vardır. İmam Ebu Hanife ve İmam Şafi de bunlardandır.

Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam,

"Eğer din, Ülker Takım yıldızında bile olsaydı, Fars’tan bazı kimseler ona ulaşıp alabileceklerdi."(1)

buyurarak, başta Ebu Hanife olmak üzere İran'ın emsalsiz bir surette yetiştirdiği ülema ve evliyaya işaret ediyor, haber veriyor.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam’in,

“Kureyş’in âlimi yeryüzünün tabakalarını ilimle dolduracaktır.” (2)

hadisi ile İmam Şafi'ye işaret ettiği kabul edilmektedir.(3)

Kaynaklar:

1. Buharî, Tefsir: 62; Tirmizî, 47. Sûrenin tefsiri. bk. Buharî, Tefsir, Cum'a 1; Müslim, Fezâilu's-Sahâbe (2546); Tirmizî, Menâkıb, (3229).
2. el-Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, II/53, 54.
3. Nursi, On dokuzuncu Mektup.