Mesaiye geç başlayan memurun durumu hakkında bilgi verir misiniz? Geç kalan memur kul hakkına girmiş olur mu?

Soru Detayı
Devlet memuruyum. Bazen yarım saat ya da bir saat geç kalıyorum; ancak geç kalmam durumunda işler birikmiyor. Bizim iş proje bazlı, ancak sonuçta devlet işveren ve benim günde sekiz saatimi satın aldığına göre, geç kaldığım zamanları nasıl telafi ederim? Ahirette bu kul hakkından nasıl kurtulabilirim? (Aldığım maaşı saate bölsem, saatlik kazancımı hesaplayıp, tahmini geç kaldığım saatlerle çarpıp iade etsem. bu durumda da tahmin edemiyorum, kaç saat geç kaldığımı toplamda?..)
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu bir kaç yönden incelenebilir şöyleki;

- İşe geç gelmeniz kimsenin mağduriyetine sebep olmuyorsa,

- Arada bir dışarı çıkıp şahsi işlerinizi görmeniz, işinizi aksatıp, bazılarının siz yoksunuz diye gelip beklemesine veya işi ertesi güne bırakmasına yol açmıyorsa, (imza gibi),

- Sizin yaptığınız bu uygulamayı, işvereniniz veya sicil amiriniz biliyor ve siz bir şey demiyorsa,

- Siz de "işlerimi aksatmıyorum", diye vicdanen rahat iseniz;

bu durumda, yaptığınız bu uygulamanın bir mahsur teşkil etmeyeceğini söyleyebiliriz.

Ama yine de içinizde vesvese dahi olsa bir çekince varsa, bunu izale edecek bir tarz deneyebilirsiniz. Şöyle ki:

Eskiden bazı büyüklerden sadır olan bir uygulama rivayet edilir. İmam olan birisi namaz vakitlerinin hangisine yetişememiş ise, o namaza tekabül edecek bir para miktarını seccadenin altına bırakır. “Kim namaz kıldırırsa o para onun hakkıdır.” diye namaz kıldırana bırakırdı.

Sizin işinizi yapan başka kimse yok ise de elinizden gelen bir miktar mali yardımı fakir fukaraya verebilirsiniz. Çünkü, aldığınız maaşta 70.000.000 insanın, bilhassa fakirin hakkı vardır. Bunlara yardım etmek suretiyle vesvese ve ruh sıkıntısından kurtulabilirsiniz.