Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal hangi surelerdir?

Soru Detayı
İster imam olsun isterse kendi başına namaz kılsın, mukim olan kimse için sünnet olan kıraette, sabah namazında ve öğle namazmda Fatiha'yı okuduktan sonra "Tıval-i mufassal" adı verilen surelerden; ikindi ile yatsı namazlarında, "Evsat-ı mufassal" diye adlandırılan surelerden; akşam namazında ise "Kısar-ı mufassal" adı verilen surelerden bir sure okumaktır. Buradaki tırnak içindeki Tıval-i mufassal, Evsat-ı mufassal, Kısar-ı mufassal ne anlama geliyor?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hücurat" sûresinden "Burüc" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Tıval-i Mufassal´dır. "Tarık" sûresinden "Lem yekün" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Evsat-ı Mufassal´dır. Bundan sonra ki sûreler de, Kısarı Mufassal´dır.

Bu sûrelere "mufassal" denilmesinin sebebi, bunların birbirlerinden arka arkaya "besmele" ile ayrılmış bulunmalarıdır. Tıval uzun olanlar, evsat orta olanlar, kısar ise kısa olanlar anlamına gelmektedir.