Namazda okunması gereken sureler hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda Fatiha'dan sonra Kur'an-ı Kerim'den bir sure veya ayet okumak vaciptir. Bu bakımdan kişi istediği ayet veya sureyi okuyabilir. Bununla beraber kısa sureleri okumak daha faziletlidir.

Kur'an-ı Kerim'i namazda sırası üzere okumakta bir sakınca yoktur. Fakat mukim (ikamet halinde) olan bir kimse için sünnet olan "Mufassal" denilen sûreleri okumaktır. Şöyle ki:

Kıraat miktarında misafir (yolcu) için sünnet olan, Fatiha'dan sonra dilediği bir sûreyi okumaktır. İmam olsun olmasın, mukîm için sünnet olan, sabah ve öğle namazlarında Fatiha'dan sonra "Tıvâl-i Mufassal" denilen sûrelerden, ikindi ile yatsı namazlarında "Evsat-ı Mufassal" denilen sûrelerden, akşam namazlarında da "Kısar-ı Mufassal" denilen sûrelerden bir sûre okumaktır.

Bu surelerin (mufassal surelerin) bölümlendirilmesi konusunda görüş farklılığı olmakla berarber, bunlardan bir tanesi şöyledir:

"Hücurat" sûresinden "Burüc" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Tıval-i Mufassal'dır. "Tarık" sûresinden "Beyyine" (Lem yekün) sûresinin sonuna kadar olan sûreler Evsat-ı Mufassal'dır. Bundan sonra ki sûreler de, Kısarı Mufassal'dır.

Bu sûrelere "mufassal" denilmesinin sebebi, bunların birbirlerinden arka arkaya  besmele ile ayrılmış bulunmalarıdır.