Namazda okunması gereken sureler hangileridir?

Tarih: 19.10.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda Fatiha'dan sonra Kur'an-ı Kerim'den bir sure veya ayet okumak vaciptir. Bu bakımdan kişi istediği ayet veya sureyi okuyabilir. Bununla beraber kısa sureleri okumak daha faziletlidir.

Kur'an-ı Kerim'i namazda sırası üzere okumakta bir sakınca yoktur. Fakat mukim (ikamet halinde) olan bir kimse için sünnet olan "Mufassal" denilen sûreleri okumaktır. Şöyle ki:

Kıraat miktarında misafir (yolcu) için sünnet olan, Fatiha'dan sonra dilediği bir sûreyi okumaktır. İmam olsun olmasın, mukîm için sünnet olan, sabah ve öğle namazlarında Fatiha'dan sonra "Tıvâl-i Mufassal" denilen sûrelerden, ikindi ile yatsı namazlarında "Evsat-ı Mufassal" denilen sûrelerden, akşam namazlarında da "Kısar-ı Mufassal" denilen sûrelerden bir sûre okumaktır.

Bu surelerin (mufassal surelerin) bölümlendirilmesi konusunda görüş farklılığı olmakla berarber, bunlardan bir tanesi şöyledir:

"Hücurat" sûresinden "Burüc" sûresinin sonuna kadar olan sûreler Tıval-i Mufassal'dır. "Tarık" sûresinden "Beyyine" (Lem yekün) sûresinin sonuna kadar olan sûreler Evsat-ı Mufassal'dır. Bundan sonra ki sûreler de, Kısarı Mufassal'dır.

Bu sûrelere "mufassal" denilmesinin sebebi, bunların birbirlerinden arka arkaya  besmele ile ayrılmış bulunmalarıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun