Hamile koyun, sığır veya deve kurban edilebilir mi ve doğan yavrunun eti yenir mi?

Soru Detayı
1) Aldığımız kurbanlık, Kurban Bayramı'ndan önce doğurursa, yavrusu da kurban edilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hayvanın hamile olduğu bilindiği halde kesilmesi tavsiye edilmez. Ancak kesilirse, kurban olma açısından geçerli olur. Ve kesilen bu hayvanın eti yenir.

Bir hayvanın karnından çıkan yavru, tam teşekkül etmiş ve anne karnında canlı halde ise kesilerek yenilebilir.

Kurbanlık bir hayvan kesilmeden önce doğursa, yavrusu da kendisi ile beraber kesilir. Çünkü yavru anasına bağlıdır. Eğer yavru kesilmeyip satılırsa, parasını sadaka olarak vermek gerekir. (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali)

Anne karnında canlı değilse, fakat tam teşekkül etmiş bir yavru ise ve annesi kesildiği anda öldüğüne kesin kanaat getirilirse, fakihlerin çoğunluğunun görüşü onun yenilebileceği yönündedir. Bu görüş sahiplerine göre, annesinin kesilmesi onun da kesilmesi anlamına gelir.  İmam Ebû Hanife ise, bunu yemenin caiz olmadığını söyler. Ancak tam teşekkül etmemiş bir yavru ise ve ölümünün annenin kesiminden önce olduğu kanaati hakimse, onun eti yenilmez.