Kurbanlık hamileyse ne yapılmalı?

Soru Detayı

- Yapılan muayene sonucu aldığım kurbanlık 1 aylık gebe çıktı veteriner erken gebeliklerin sonlandırılmasında bir sakınca yok dedi.
- Bu gibi durumlarda ölçü nedir ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fukahanın çoğuna göre, hamile olan hayvanın kurban olarak kesilmesi caizdir; anneyi usulünce kesmek, karnındaki yavruyu da kesmek sayılır ve onun da eti yenir. Karnından çıkan yavru yaşamaya devam edecek kadar olmuş ise, yemenin helal olabilmesi için onun da kesilmesi gerekir.

İmam Şafi'ye göre, hayvanın hamile olması kusurlu olması demektir ve ondan kurban olmaz.

Bilmeden alınmış ise satıp hamile olmayanı almakta güçlük varsa hamile kesilmeli, değilse hamile hayvan kesilmemeli.