Doğuştan rahmi olmayan hayvandan kurban olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerde rahmi olmayan hayvanın kurban olmayacağına dair bir bilgiye rastlayamadık.

Keza, hadis ve fıkıh kitaplarında da bu durum, kurbanlığa mani olan unsurlar arasında sayılmamıştır.

Bu sebeple özellikle doğuştan rahmi olmayan hayvanların kurban olmayacağına dair bir hükme varmamızı gerektiren hiçbir gerekçe yoktur.

Özetle, rahmi olmayan bir hayvan -kurbanlık için diğer özellikleri taşıyorsa- kurban olarak kesilebilir, bir sakıncası yoktur.