Bir memesi kör olan hayvan kurban olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bir memesi kör olan hayvan kurban olur.

Hayvandan beklenen bir menfaati tümüyle yok eden veya hayvanın güzelliğini ortadan kaldıran kusurlar, onun kurban olmasına engeldir.

Buna göre ister doğuştan ister sonradan memelerinin yarısı olmayan hayvan kurban olmaz. Aynı şekilde bir hastalığa dayalı olarak memelerinin yarısının sütü kesilen hayvan da kurban olmaz. Fakat bir hastalığa bağlı olmaksızın sütü kesilen hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca yoktur. (Fetâva’l-Hindiyye, 5/368; İbn Abidîn, Reddü’l-muhtâr, 9/469, 470)

Ayrıca, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memesinden bir ksımının olmaması kurban edilmesine engel değildir, kurban olarak kesilebilir.