Kurbanlık hayvanın boznuzunun kırılmasının ölçüsü nedir? Bir boynuz kökünden mi kırılmalı? Bir tane boynuzun kökünden olmayıp yarısından fazlasının kırılması ile kurban olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Boynuzlarının ikisi veya biri kökünden kırılmış hayvanlar, çok kusurlu sayıldığından kurban edilmez. Ancak doğuştan boynuzsuz veya boynuzu az kırılmış hayvan kurban edilebilir.

Boynuzu kırık olup iç kemiği dışarı çıkmamış olanı da kurban olabilir. Çünkü bu da hayvanın kıymetini düşürecek bir ayıp değildir. (El-Kafi, Mervezi)

Ancak kırılan boynuzun altındaki kemiğin ucu dışarı çıkmamış vaziyette ise, bu takdirde kurban edilmemesi tavsiye edilmiştir. Fukahadan bir kısmına göre kurban edilmesi caiz değildir. O halde böyle bir hayvandan başka kurbanlık bulamayan kimse birincilerin görüşüne uyarak onu kurban edebilir. Bu bir fetvadır.

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, IV/1631-1632)